Uw pensioenvermogen beweegt mee met onder andere de beleggingen
U heeft pensioenvermogen en dat wordt voor u belegd. Hoeveel pensioen u op uw pensioendatum ontvangt, hangt voor een groot deel af van hoeveel deze beleggingen waard zijn.
- Gaat het goed met de beleggingen? Dan kan uw pensioenvermogen hoger worden.
- Gaat het minder goed? Dan kan uw pensioenvermogen lager worden. Om dalingen van pensioenen op te vangen, houden we een reserve aan. Daarmee is uw pensioen beter beschermd in mindere tijden, terwijl er ruimte blijft voor groei. We hebben deze solidariteitsreserve bij de overgang goed kunnen vullen. Er moeten heel veel slechte jaren na elkaar volgen, mocht dit fout gaan, maar het kan wel. Die kans is kleiner dan in het oude stelsel.
De beleggingen van uw pensioenvermogen passen bij uw leeftijd
- Bent u nog jong? Dan duurt het nog een tijdje voor u met pensioen gaat. Daarom kunnen wij met meer risico voor u beleggen. Zo kan uw pensioenvermogen over een langere periode sneller groeien. Gaat het minder goed met de beleggingen? Dan is er genoeg tijd om hiervan te herstellen.
- Bent u al wat ouder? En gaat u bijna met pensioen of ontvangt u al pensioen? Dan beleggen we meer in veilige beleggingen zoals staatsobligaties, dit zijn leningen aan landen, en minder in beleggingen zoals aandelen. Ook beschermen we uw pensioen dan meer tegen renteschommelingen.
Lees meer over hoe we beleggen.
Uitleg ontwikkelingen 1e kwartaal 2026 (januari – maart)
De financiële markten waren begin 2026 onrustig. Dat kwam vooral door spanningen in de wereld. Zoals de Amerikaanse inval in Venezuela, spanningen rond Groenland en de aanval van de Verenigde Staten en Israël op Iran. Daardoor schommelden de prijzen van beleggingen meer dan gebruikelijk.
Vooral de aanval op Iran had direct gevolgen op financiële markten. De prijzen van olie, gas en goud stegen, terwijl aandelen juist in waarde daalden. Ook liep de inflatie op. Dat betekent dat producten en diensten duurder worden. Beleggers hielden er daardoor rekening mee dat centrale banken de rente minder snel zouden verlagen.
Toch bleef de invloed op de financiële markten in dit kwartaal beperkt. Tegen het einde van het kwartaal herstelden de markten zich weer. Beleggers verwachten dat het conflict in het Midden-Oosten niet leidt tot grote, blijvende schade voor de economie.
Resultaten van de beleggingen
- De aandelen in het fondsvermogen daalden in het eerste kwartaal met 0,8%.
- Aandelen in opkomende markten, zoals China en India, deden het beter (+3,5%) dan aandelen in ontwikkelde landen (-1,5%).
- Ook op de bedrijfsobligaties was het rendement negatief (-0,9%). Rendement is het resultaat van beleggingen. Dat kan positief of negatief zijn.
- De rente op kortere leningen steeg, waardoor deze beleggingen minder waard werden. De rente op lange leningen (30 jaar en langer) daalde juist. Daardoor was het resultaat op de renteafdekking positief (+1,4%). Renteafdekking helpt om schommelingen in de rente op te vangen.
Wat betekenen deze ontwikkelingen voor uw pensioenvermogen?
In onderstaande tabel ziet u hoe het pensioenvermogen zich dit kwartaal ontwikkelde voor een aantal voorbeeldleeftijden. En wat dit nu zou betekenen voor heel 2026.
Staat uw leeftijd niet in de tabel? Gebruik dan de leeftijd die het dichtst bij uw leeftijd ligt. Zo krijgt u een beter beeld van uw situatie.
Tabel ontwikkelingen eerste kwartaal 2026
| Leeftijd |
Rendement belegd pensioenvermogen Over het eerste kwartaal 2026: |
Rendement belegd pensioenvermogen Over 2026 |
| 25 jaar |
-1,8% |
-1,8% |
| 35 jaar |
-1,8% |
-1,8% |
| 45 jaar |
-1,8% |
-1,8% |
| 55 jaar |
+0,3% |
+0,3% |
| 65 jaar |
+0,6% |
+0,6% |
| Pensioengerechtigden |
+0,3% |
+0,3% |
Toelichting op de tabel
De uitkomsten in de tabel kunnen per leeftijd verschillen. Lees waarom dat zo is in de toelichting van het kwartaalbericht.
Voor pensioengerechtigden:
- Met pensioengerechtigden bedoelen we iedereen die van ons ouderdoms-, partner-, wezen- of arbeidsongeschiktheidspensioen ontvangt. We beleggen uw pensioen met minder risico. Het percentage dat u in deze tabel ziet is het resultaat hiervan. Dit heeft geen directe invloed op het pensioen dat u elke maand ontvangt.
- Naast het rendement (+0,3%) heeft ook de rente invloed op uw pensioen. De rente is nu lager. Daardoor levert geld minder op en is meer geld nodig om hetzelfde pensioen te betalen. We gebruiken een deel van het rendement om dit op te vangen. Blijft de situatie op 30 september zo? Dan is dit niet genoeg. Uw pensioen zou dan op 1 januari van het volgende jaar met 0,17% omlaag gaan. Maar dat hoeft niet. Als de situatie zo blijft, kunnen we de gezamenlijke reserve van het pensioenfonds gebruiken om deze verlaging te voorkomen.